سیاتیک در دوران بارداری: وضعیتی دردناک اما موقتی برای زنان باردار

سیاتیک

حتماً پیش از این نیز می‌دانستید که در دوران بارداری خیلی از نخستین‌ها را تجربه خواهید کرد – همچون احساس خارق‌العاده اولین حرکت کودک داخل شکم. ولی کمردردی که هم وجود دارد که به نظر هیچگاه تسکین نخواهد یافت. شاید این موضوع دقیقاً آن چیزی نباشد که وقتی که برای اولین بار خود را در دوران بارداری تصور کردید، انتظار تجربه کردنش را داشته باشید، با تمام آن جلال و جبروتی که دیگران از دوران بارداری می‌سازند. در حالیکه اکثر مادران آینده دردی مبهم و تپنده را در وسط کمر یا بالای باسن خود احساس می‌کنند، درصد کمی از مادران نیز با درد سوزاننده سیاتیک در دوران بارداری درگیر هستند – عارضه‌ای دردناک و خوشبختانه موقتی.

در دوران بارداری، درد سیاتیک می‌تواند دردناک و ناامید کننده باشد. حرکات کششی می‌تواند درد سیاتیک را با کاهش تنش عضلات و افزایش تحرک در لگن، پایین کمر و پاها بهبود بخشد> ممکن است درد سیاتیک در صورت نشستن یا ایستادن برای مدت زمان طولانی بدتر شود. به همین خاطر حتماً سعی کنید در طول روز موقعیت‌های نشستن و ایستادن خود را تغییر دهید. به بدن خود گوش دهید و فعالیت‌هایی که باعث وخامت درد سیاتیک می‌شود را متوقف کنید. همیشه پیش از شروع فعالیت ورزشی با پزشک خود صحبت کنید. اگر هرگونه علامتی همچون سرگیجه، سردرد یا خونریزی داشتید ورزش را متوقف کرده و به دنبال کمک پزشکی باشید.

سیاتیک در دوران بارداری چه عللی دارد؟ 


برخلاف باور عمومی، سیاتیک معمولاً بخاطر بارداری ایجاد نمی‌شود. ولی اگر شما نیز جزء آن دسته معدود از افراد هستید که این درد را در دوران بارداری خود تجربه می‌کنند، می‌توانید تقصیر را به گردن این مضنونین همیشگی بیاندازید.

 • افزایش وزن و افزایش ذخیره مایعات می‌تواند فشار زیادی روی عصب سیاتیک بیاورد و در جایی که این عصب از میان لگن عبور می‌کند را تحت فشار قرار دهد.
 • رحم در حال رشد شما نیز احتمالاً بر عصب سیاتیک در بخش زیرین ستون فقرات فشار وارد می‌کند.
 • شکم و سینه‌های در حال رشد شما مرکز ثقل بدن را به سمت جلو تغییر می‌دهد و قوس کمری (انحنای بالای باسن) شما را کش می‌دهد. این می‌تواند باعث شود عضلات باسن و ناحیه لگن سفت شده و بر عصب سیاتیک فشار وارد آورند.
 • احتمالات دیگر؟ هنگامی که کودک در سه ماه سوم بارداری شروع به تغییر وضعیت برای قرار گرفتن در وضعیت مناسب زایمان می‌کند، سر او می‌تواند مستقیماً روی عصب قرار گیرد، که باعث درد شدیدی در باسن (کمر و پاها) خواهد شد.

علائم درد سیاتیک در دوران بارداری


علائم درد سیاتیک در دوران بارداری

علائم درد سیاتیک عبارتند از:

 • درد گهگاهی یا دائمی در یک طرف باسن یا پا
 • درد در طول مسیر عصب سیاتیک، از باسن به پایین در پشت ران‌ها تا پاها.
 • درد سوزاننده، تیر کشنده و تیز
 • بی حسی، سوزن سوزن شدن یا ضعف در پا یا ساق درگیر
 • دشواری در راه رفتن، ایستادن یا نشستن

اگر نگران این درد هستید همیشه با پزشک خود صحبت کنید.

عوامل خطر درد سیاتیک در دوران بارداری 


زنانی که اضافه وزن دارند بیش از سایرین در معرض خطر ابتلا به کمردرد یا درد سیاتیک در دوران بارداری هستند. این مسئله حتی در صورتی که پیش از این هیچگاه کمر درد را تجربه نکرده باشند نیز صادق است. بسیاری از متخصصین زنان و زایمان و متخصصین ستون فقرات تصدیق می‌کنند که زنانی که شیوه زندگی فعال و سالمی دارند – از جمله تمرین منظمی که در دوران بارداری نیز ادامه یابد – بارداری بسیار راحت‌تری بدون احساس کمر درد و لگن یا درد تیر کشنده سیاتیک خواهند داشت.متأسفانه اگر هیچ سابقه قبلی از مشکلات کمر نداشته باشید و همچنین شیوه زندگیتان نیز بسیار سالم باشد، باز هم می‌توانید در طول دوران بارداری به کمردرد مبتلا شوید. معمولاً درمان‌های ساده حمایتی و غیرجراحی کفایت خواهد کرد. در موارد بسیار نادر، انجام میکروجراحی برای درمان فتق دیسک حاد کمری که باعث علائم شدید عصبی شده است می‌تواند در دوران بارداری ضروری شود. این سناریو باید ورودی درمان OB/GYN را شامل شود، ولی معمولاً می‌توان آن را بدون خطری برای بارداری بیمار یا کودک او انجام داد.

 متخصصان مراقبت های بهداشتی چگونه سیاتیک را تشخیص می‌دهند؟ 


سیاتیک با معاینه جسمانی و سابقه پزشکی تشخیص داده می‌شود. علائم معمول و برخی اقدامات معایناتی خاص به متخصصین مراقبت‌های بهداشتی کمک می‌کند تا سیاتیک را تشخیص دهند. گاهی اوقات، از عکس رادیولوژی و سایر تست‌ها، همچون سی تی اسکن، اسکن MRI و الکترومایوگرام استفاده می‌شود تا علل دقیق سیاتیک کاملاً مشخص شود.

چه کاری برای تسکین سیاتیک می‌توان انجام داد؟ 


درمان‌های اولیه

درمان محتاطانه (بدون جراحی) کمر درد در بارداری معمولاً شامل عملکرد فعالیت‌های مناسب ورزشی و استفاده از نیروهای مناسب بدن است. این تلاش‌ها، پوسچر مناسب را بهبود بخشیده و از آن حمایت می‌کنند، که برای اجتناب از فشار غیر ضروری بر ساختارهای حمایتی ضروری است.

 • از کمپرس گرم روی نقاطی که در آنها احساس درد می‌کنید، استفاده نمایید.
 • هنگامی می‌توانید، استراحت کنید – دراز کشیدن و استراحت در یک وضعیت راحت می‌تواند بخشی از درد کمر و پاها را تسکین دهد.
 • روی طرفی از بدن که دردی ندارد دراز بکشید. برای مثال، اگر درد را در سمت چپ خود احساس می‌کنید، روی سمت راست بدن خود دراز بکشید. و نگران خوابیدن روی این طرف از بدن نباشید، حتی با وجود اینکه گفته می‌شود “بهترین” وضعیت خوابیدن برای زنان باردار معمولاً طرف چپ آنهاست.
 • برای راحتی بیشتر در شب‌ها، از تشک سفت استفاده کنید بهمراه تعدادی زیادی حمایت کمر و بالشت بارداری یا یا بالشت معمولی را بین پاهای خود قرار دهید تا لگنتان را در موقعیت بهتری قرار دهد و بخشی از فشار از روی عصب سیاتیک برداشته شود.
 • شنا کردن نیز می‌تواند فشار را کاهش دهد، زیرا خاصیت شناوری آب موقتاً وزن بارداری را از روی ستون فقرات برمی‌دارد.
 • سعی کنید به آرامی وزن اضافه کنید – افزایش وزن سریع می‌تواند باعث واردن شدن فشار بیش از حد روی عصب سیاتیک شود. اگرچه ممکن است برای هر شخص متفاوت باشد، ولی زنانی که شاخص BMI نرمالی پیش از بارداری دارند، باید عموماً سعی کنند حدود 3 الی 4 پوند وزن در سه ماهه اول افزایش داشته باشند، در سه ماهه دوم 14 پوند دیگر و در سه ماهه سوم نیز 10 پوند دیگر اضافه کنند، تا افزایش وزن کلی بدن آنها در دوران بارداری 25 تا 35 پیوند باشد.
 • اگر درد شدید است، با پزشک خود صحبت کنید، او احتمالاً مصرف استامینوفن را با دوزی که درد را از آستانه درد پایین بیاورد و در عین حال خطری برای شما و کودکتان نداشته باشد تجویز خواهد کرد.

درمان دارویی 

داروهایی در درمان سیاتیک مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از: مسکّن‌های درد، آرام بخش عضلات، ضد التهاب‌ها و داروهای ضد افسردگی داروهای ضد افسردگی در حقیقت می‌تواند در این زمینه با کاهش ادراک درد در مغز به تسکین درد کمک کنند. سایر داروهایی که می‌توانند مفید باشند عبارتند از: گاباپنتین (نورونتین) و دولوکستین (سیمبالتا). داروهای کورتیزون چه بصورت خوراکی چه بصورت تزریق موضعی (تزریق اپیدورال) می‌تواند گاهی اوقات در تسکین درد سیاتیک مفید باشد. در دوران بارداری، این داروها را باید تنها با تجویز پزشک مصرف کرد.

فیزیوتراپی 

مراجعه به فیزیوتراپ متخصص در زمینه درمان‌های دردهای پیش/پس از زایمان می‌تواند زمینه کاهش یا تسکین دردهای ناخواسته بارداری در پایین کمر بسیار مفید باشد. اگر درمان بیشتر کمر درد نیاز باشد، فیزیوتراپ باید شخصاً شما را معاینه کند و طرح درمانی خاصی را برای شما پیشنهاد کند.

فیزیوتراپی با امواج ماوراء صوت

فیزیوتراپی با امواج ماوراء صوت

خارق العاده نبود اگر می‌توانستید نحوه انقباض عضلات خود را در حین انجام تمرینات ورزشی می‌دیدید؟ با استفاده از امواج ماوراء صوت تشخیصی، می‌توانیم لایه‌های مختلف انقباض عضلانی، رها شدن عضلات و از همه مهم تر زمان بندی انقباض عضلات، اندازه آنها و حتی میزان بافت چربی موجود درون عضلات پیر و پژمرده را ببینیم. بله، همچون دیدن کودک بدنیا نیامده. از فیزیوتراپی با امواج ماوراء صوت می‌توان برای بازآموزی هر عضله‌ای از جمله سیاتیک استفاده کرد.

 تمرینات ورزشی برای کمر درد در دوران بارداری 

تفویت عضلات شکمی، عضلات کمر، قاعده لگن، باسن و عضلات ران می‌تواند به طرز موثری به پیشگیری و کاهش درد کمر کمک کند. توصیه می‌شود که تمرینات کششی در به شیوه‌ای آرام و کنترل شده انجام شود. موارد زیر تمرینات توصیه شده‌ای برای هر گروه عمده عضلات هستند:

چرخش‌های لگن (برای عضلات شکمی):  

چرخش‌های لگن (برای عضلات شکمی

ساده‌ترین راه برای یادگیری چرخش لگن این است که به پشت دراز بکشید و زانوهای خود را خم کنید، پاهای خود را روی زمین استراحت دهید. دستان خود را روی کمر خود بگذارید، احتمالاً متوجه فاصله‌ای بین زمین و کمر خود خواهید شد. حالا سعی کنید بخش زیرین ستون فقرات را روی زمین کاملاً صاف کنید و به زمین بچسبانید، به گونه‌ای  که هیچ فاصله‌ای بین کمر و زمین احساس نکنید. باسن کاملاً باید در حالت ریکس بشد تا عضلات شکمی کاملاً ایزوله باشند. چرخش لگن را می‌توان در حالت درازکش، ایستاده، روی دست‌ها و زانوها یا نشسته انجام داد.

تمرینات کگل (برای عضلات قاعده لگن): 

تمرینات کگل

برای تمرین دادن عضلات کف لگن، سعی کنید در ذهن خود بالا کشیدن عضلات ناحیه واژن را به سمت بالا و داخل متصور شوید. در انجام این حرکت نمی‌توانید سفت شدن باسن، ران‌ها یا عضلات شکمی را حس کنید.

بالا بردن دست و پا (برای عضلات کمر و باسن): 

بالا بردن دست و پا

روی زانوها و دست‌های خود به حالت چهار دست و پا قرار بگیرید و ستون فقرات خود را صاف کنید. چرخش لگن را انجام دهید تا لگن خود را ثابت کنید و سپس دست راست و پای چپ خود را از روی زمین بلند کرده و در خطی راست همراستا با عضلات کمر خود نگاه دارید. در این وضعیت باقی مانده و سپس به آرامی دست و پاهای خود را پایین بیاورید. سپس با دست و پای دیگر خود همین حرکت را تکرار کنید. اگر در حفظ تعادل خود در این وضعیت مشکل دارید، می‌توانید تمرین را اصلاح کرده و تنها یک دست و سپس یک پای خود را به صورت جداگانه بالا بیاورید.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *