درمان گودی کمر (لوردوز) کودکان ناشی از قوس زیاد و رشد ناقص ماهیچه

درمان گودی کمر(لوردوز)

لوردوز (قوس کمر یا گودی کمر) یک نوع انحنای ستون فقرات است که در آن منحنی نرمال داخلی قسمت پایین کمر، دارای انحنای زیاد است. این انحنای بیش از اندازه می‌تواند باسن‌ها را برجسته‌تر نشان دهد و به کودک ظاهری با “قوس و فرورفتگی ستون فقرات” بدهد. ستون فقرات عادی، زمانی که از پشت نگاه می‌کنید مستقیم به نظر می‌آید. در حالی‌که، یک ستون فقرات تحت تاثیر لوردوز نشان‌دهنده انحنای استخوان‌های کمر (مهره‌ها) در ناحیه پایین کمر است، که از بغل قابل مشاهده است. یکی از موثرترین درمان‌های لوردوز در کودکان فیزیوتراپی است. جراحی و استفاده از کمربند، راه‌های دیگری برای درمان لوردوز هستند.

هدف درمان این است که پیشرفت منحنی را متوقف کند و ناهنجاری را به حداقل برساند. مدیریت لوردوز به علت آن بستگی دارد. اگر قوس کمر به وضعيت بد مرتبط باشد، تمرين ساده ممکن است کافي باشد. با این حال، قوس کمری که به علت مشکل باسن (هیپ) ایجاد می‌شود، ممکن است به عنوان بخشی از مشکل باسن درمان شود. تشخیص زودرس قوس کمر برای درمان موفقیت‌آمیز مهم است. متخصصان اطفال و یا متخصصان فیزیوتراپی معمولا به دنبال علائمی هستند که لوردوز ممکن است وجود داشته باشد. فیزیوتراپیست فرزند شما ممکن است از ماساژ درمانی یا بریس کمر استفاده کند یا از فرزندتان بخواهد تمرینات مختلفی را به منظور تقویت عضلات کمر انجام دهد.

علل ابتلا به قوس کمر در کودکان


علت قوس کمر با اکوندروپلازی (بیماری مادرزادی استخوان که موجب بدهنجاری و کم رشدی اسکلت می‌شود) و اسپوندیلولیستیس (لغرش به جلوی مهره کمر) مرتبط است. با این حال، لوردوز ممکن است به وضعيت بد، یک مشکل مادرزادی (از بدو تولد) در مهره‌ها، مشکلات عصبی عضلانی، جراحی کمر، یا مشکل لگن یا هیپ مربوط باشد. از جمله دیگر علل گودی کمر عبارتند از:

 •  پوکی استخوان: ضعیف شدن مهره‌ها و به راحتی شکستن آنها
 • چاقی: یکی از علل گودی کمر
 • سفتی عضله‌های کمر
 • نرمی استخوان

(منبع: lumbar.ir )

علائم لوردوز کمر در کودکان


هر کودک ممکن است علائم متفاوتی داشته باشد. مهمترین ویژگی بالینی لوردوز برجستگی باسن است. علائم بسته به این‌که لوردوز با سایر نقص‌ها مانند دیستروفی عضلانی، دیسپلازی رشدی ران، یا اختلالات عصبی-عضلانی رخ می‌دهد، متفاوت خواهد بود. درد کمر، درد پایین پاها و تغییرات در عادات روده و مثانه معمولا با گودی کمر ارتباط ندارند. کودک مبتلا به این نوع علائم نیاز به ارزیابی فوری پزشکی توسط یک درمانگر فیزیکی دارد. علائم گودی کمر ممکن است شبیه سایر شرایط یا ناهنجاری‌های ستون فقرات باشد، یا ممکن است به علت آسیب یا عفونت باشد. همیشه برای تشخیص با پزشک کودک خود مشورت کنید.

گودی کمر در کودکان چگونه تشخیص داده می‌شود؟


درمانگر فیزیکی قوس کمر را با تاریخچه کامل پزشکی کودک، معاینه فیزیکی و آزمایش‌های تشخیصی تشخیص می‌دهد. پزشک فرزند شما پرونده کامل تولد و پیش از تولد فرزندتان را دریافت می‌کند و در مود اینکه آیا سایر اعضای خانواده مبتلا به قوس کمر بوده‌اند یا خیر سؤال می‌کند.روش‌های تشخیصی ممکن است عبارتند از:

 • اشعه ایکس. این آزمایش تشخیصی از پرتوهای انرژی الکترومغناطیسی نامرئی برای تولید تصاویری از بافت‌ها، استخوان‌ها و اندام‌های داخلی بر روی فیلم استفاده می‌کند. این تست برای اندازه‌گیری و ارزیابی منحنی استفاده می‌شود. با استفاده از اشعه ایکس کامل ستون فقرات، پزشک یا رادیولوژیست زاویه منحنی ستون فقرات را اندازه‌گیری می‌کند. تعيين درمان معمولا مي‌تواند براساس اين اندازه‌گيري باشد.
 • اسکن استخوان. اسکن استخوان یک روش تصویربرداری هسته‌ای برای ارزیابی هر گونه تغییرات دژنراتیو و/ یا آرتریت در مفاصل، برای تشخیص بیماری‌های استخوانی و تومورها، برای تعیین علت درد یا التهاب استخوان است. این تست برای این است که از هرگونه عفونت و یا شکستگی جلوگیری کند.
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI). این روش تشخیصی از ترکیبی از آهن‌رباهای بزرگ و یک رایانه برای تولید تصاویر دقیق از اندام‌ها و ساختارهای داخلی بدن استفاده می‌کند. این آزمایش برای جلوگیری از هرگونه اختلالات مرتبط با نخاع و اعصاب استفاده می‌شود.
 • اسکن کامپیوتری توموگرافی (CT). این روش تصویربرداری تشخیصی از ترکیب اشعه ایکس با تکنولوژی کامپیوتری برای تولید تصاویر افقی یا محوری بدن (که اغلب به نام برش‌ها شناخته می‌شوند) استفاده می‌کند. سی تی اسکن تصاویر دقیق هر بخشی از بدن، از جمله استخوان‌ها، ماهیچه‌ها، چربی و اندام‌ها را نشان می‌دهد. سی تی اسکن دقیق‌تر از اشعه ایکس عمومی است.
 • آزمایش خون

لوردوز درکودکان چگونه درمان می‌شود؟


درمان بستگی به علائم، سن و سلامت عمومی کودک شما خواهد داشت. همچنین بستگی به شدت وضعیت دارد. هدف درمان این است که از بدتر شدن منحنی در قسمت پایین کمر و تغییر شکل آن جلوگیری شود. درمان بستگی به علت لوردوز دارد. درمان همچنین به مقدار رشد اسکلتی که برای فرزند شما باقی مانده است، بستگی دارد. نظارت و آزمایشات مکرر، ماساژ درمانی، TENS، استفاده از بریس کمر و انواع مختلف تمرینات ممکن است مفید باشند.

نظارت و آزمایشات مکرر:

کودک شما نیاز دارد که اغلب اوقات برای بررسی منحنی ستون فقرات به هنگام رشد به پزشک مراجعه کند.

ماساژ درمانی:

ماساژ درمانی درمانی جهت گودی کمر

ماساژ واقعا می‌تواند به شل شدن عضلات سفت و کاهش درد مرتبط با لوردوز کمک کند، بنابراین ماساژ همراه با ورزش بهترین دارو است که عضلات کمر را شل کرده و ماهیچه‌های شکم را سفت می‌کند و تعادل و آگاهی از وضعیت را تقویت می‌کند و قوسی کمر می‌تواند درمان شود.

استفاده از بریس کمر

استفاده از بریس کمر جهت اصلاح گودی کمر

استفاده از بریس کمر برای کنترل و اصلاح انحنا در کودکان. این پشتیبان انعطاف‌پذیر قابل رؤیت به بهبود وضعیت کودک شما کمک کرده و می‌تواند به اصلاح منحنی کمر کمک کند. همچنین متخصصان پیشنهاد می‌کنند “سعی کنید همراه با پوشیدن کمربند طبی تمرینات تقویت عضلات میان‌تنه را انجام دهید و انعطاف‌پذیری عضلات لگن را نیز بیشتر کنید.”(https://doctorsaeedi.com/)

درمان سایر مشکلات سلامتی:

گودی کمر ممکن است نتیجه برخی از بیماری‌های دیگر، مانند ناهنجاری هیپ باشد. درمان این مشکل توسط درمانگر فیزیکی ممکن است کمک کند.

تمرینات:

اگر لوردوز به وضعیت بد وابسته باشد، تمرین ساده ممکن است مفید باشد.در مطالعه‌ای اثر تمرینات خاص بر روی انحنای پایین ستون فقرات، قدرت عضلات کمر و درد مزمن پایین کمر بررسی شده است. فعالیت شامل تمرینات تثبیت کننده کمری بود:

ورزش سوپرمن

ورزش سوپرمن جهت درمان گودی کمر

 • دراز بکشید، صورت رو به پایین باشد، و بازوهایتان را در مقابل خود بکشید.
 • به‌طور همزمان دست‌ها، پاها و قفسه سینه خود را از زمین بلند کنید.
 • در حالی‌که نفس خود را بیرون می‌دهید (بازدم)، به مدت 2 ثانیه این حالت را نگه دارید.
 • دست‌ها، پاها و سینه را در حالی‌که نفس می‌کشید (دم)، به آرامی پایین بیاورید.

بالا رفتن با چهار دست و پا

 • روی زمین زانو بزنید، به جلو تکیه دهید و کف دست‌ها را روی زمین بگذارید.
 • زانوها را در راستای باسن قرار داده و دست‌ها درست در زیر شانه‌ها قرار بگیرند.
 • به‌طور همزمان یک بازو و پای مخالف را بکشید ‌به‌طوری که آنها با ستون فقرات هم‌تراز شوند.
 • به موقعیت شروع بازگردید.

پلانک پایین بدن یا معکوس

پلانک پایین بدن یا معکوس ورزشی برای گودی کمر

 • طوری بنشینید که پاهایتان در مقابل شما باشد و به عقب تکیه دهید. کمر شما باید در زاویه 45 درجه با کف زمین باشد.
 • دست‌های خود را طوری در کنار خود قرار دهید که کف دست‌ها رو به زمین باشند. بازوها باید در راستای شانه‌های شما و کمی پشت باسن شما قرار گیرند.
 • در حالی‌که وزن خود را روی دست و پاشنه خود نگه می‌دارید، به سقف نگاه کنید و باسن خود را بلند کنید. قسمت مرکزی بدن و عضلات باسن را منقبض کرده و بدن خود را صاف نگه دارید.
 • قبل از اینکه بدن خود را پایین بیاورید، این حالت را برای 10 تا 15 ثانیه نگه دارید.

پلانک قسمت بالای بدن و ساعد

پلانک قسمت بالای بدن و ساعد ورزشی اصلاحی برای گودی کمر

 • ساعد و زانوی خود را به اندازه عرض شانه باز کرده و روی کف زمین قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که آرنج‌ها و شانه‌ها هم ردیف بوده و ساعدها را ‌به‌صورت صاف در مقابل خود نگه دارید.
 • هر دو زانو را از کف زمین بلند کنید، پای خود را به عقب برانید تا بدن خود را ‌به‌طور کامل کشش دهید. به پایین نگاه کنید تا مطمئن شوید گردن شما با بقیه ستون فقرات در یک راستا است.
 • موقعیت خود را نگه دارید، باسن خود را در حالی‌که قسمت مرکزی و باسن سفت هستند، در بالا نگه دارید.

پلانک پهلو

پلانک پهلو ورزشی برای اصلاح گودی کمر

یکی از ورزش‌های تثبیت‌کننده کمری توصیه شده، پلانک پهلو است.

 • به پهلوی راست خوابیده و پاها را جفت کنید. بازوی راست خود را در آرنج خم کنید تا ساعد شما در راستای شانه قرار گیرد.
 • عضلات قسمت مرکزی خود را منقبض کنید و باسن خود را تاجایی که بدن شما از سر تا انگشت پا یک خط مستقیم را تشکیل دهد بالا ببرید.
 • موقعیت را تا جایی که می‌توانید نگه دارید، بدون اینکه باسن شما رها شود.
 • این کار را در طرف مقابل نیز تکرار کنید.

پل باسن

پل باسن ورزشی اصلاحی برای گودی کمر

 • روی پشت خود بخوابید و زانوهای خود را خم کنید، پاها را به اندازه فاصله باسن از هم جدا کنید و پاشنه‌های خود را در چند سانتی متری باسن خود قرار دهید. بازوها را در کنار خود بگذارید، در حالی‌که دست‌ها به باسن نزدیک هستند.
 • عضلات سرینی (کفل) خود را فشار دهید و به پاشنه خود فشار وارد کنید تا باسن بالا بیاید. هدف از این کار، ایجاد یک خط مورب در بالای بدن شما، از شانه تا زانو است.
 • پیش از اینکه به آرامی به پایین برگردید، این موقعیت را برای 1-2 ثانیه نگه دارید.هنگام فعالیت، ضروری است حداقل 10 دقیقه را صرف گرم کردن و سپس خنک شدن کنید.

مدیریت لوردوز یا قوس کمر برای هر کودک به سن، میزان انحنا و میزان رشد اسکلتی باقی‌مانده او بستگی دارد. لوردوز همزمان با رشد کودک شما نیاز به آزمایش‌های مکرر توسط فیزیوتراپیست فرزندتان برای نظارت بر منحنی دارد. تشخیص زودرس مهم است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *