درمان پای پرانتزی بزرگسالان: اختلالی ناشی از انحراف در اندام تحتانی

پای پرانتزی بزرگسالان

ژنوواروم یا پای پرانتزی – به این عارضه پای پرانتزی نیز گفته می‌شود زیرا ظاهر هر دو زانو بصورت خمیده دیده می‌شود، این خمیدگی از داخل زانوست بجای آن که مطابق زانوهای معمولی اندکی از بیرون خمیده باشد. این عارضه یکی از بدشکلی‌های شایع پایین تنه در میان کودکان و افراد مسن است. به عبارت ساده‌تر برای توصیف پای پرانتزی (ژنوواروم یا پای پرانتزی)، این عارضه یک بدشکلی است که مشخصه آن به هم ریختن زاویه میانی پا در ارتباط با ران‌هاست؛ خمیدگی به سمت خارج پاها.

به خاطر داشته باشید که خمیدگی پاها در کودکان نوپا و کودکان زیر سه سال طبیعی است. هرچند اگر این عارضه با رشد کودک پس از سن سه سالگی برطرف نشد، یا کودک نوجوان یا یکی از بزرگسالان اطرافتان پاهای پرانتزی دارند باید به فکر درمان آنها باشید. دانستن نحوه ترمیم پای پرانتزی در کودکان و بزرگسالان حیاتی است زیرا این عارضه می‌تواند نشانه‌ای از یک مشکل زمینه‌ای بسیار جدی‌تر باشد که باید برطرف شود. علاوه بر این، اگر این عارضه درمان نشود می‌تواند منجر به عارضه‌های جدی‌تری همچون آرتریت شود.

 علل ژنوواروم یا پای پرانتزی


علل ژنوواروم یا پای پرانتزی

 • اختلالات دژنراتیو همچون آتروز استخوان زانو
 • اختلالات مرتبط با شغل
 • برخی از بیماری‌های زانو همچون بیماری پاژه

در برخی موارد این عارضه می‌تواند تنها در یک زانو دیده شده و علل این پدیده:

 • عفونت در استخوان همچون استئومیلیت
 • تروما نزدیک به صفحه رشد اپی فیز فمور (سر استخوان ران)
 • ترومای سر پایینی فمور و سر بالایی تیبیا و غیره.

چه کسانی در معرض خطر ابتلا به ژنوواروم یا پای پرانتزی قرار دارند؟


این عارضه در میان زنان مسن شیوع بیشتری دارد بخاطر عارضه تحلیل رفتن مفاصل زانو که به آن آرتروز استخوان زانو نیز گفته می‌شود. بدشکلی اولیه ژنوواروم یا پای پرانتزی، خمیده شده زانوها به سمت داخل است. در پاسخ به این ناهنجاری، ناهنجاری ثانویه در استخوان تیبیا (درشت نی) و پا رخ می‌دهد.

 • بیماران از درد در حین راه رفتن، ایستادن و غیره شکایت می‌کنند
 • ممکن است لنگ زدن نیز در این بیماران دیده شود
 • در انجام دادن فعالیت‌های روزمره زندگی دشواری دارند.
 • در نشستن به حالت اسکوات روی زمین دشواری دارند.

ترمیم پاهای پرانتزی برای بزرگسالان و مکمل‌ها


بزرگسالانی که سعی می‌کند پاهای پرانتزی خود را صاف کنند، باید تغییرات صحیحی در شیوه زندگی خود ایجاد کنند، مخصوصاً در رژیم غذا و تمرینات ورزشی.

مکمل

 مکمل ویتامین D همچنان برای کسانی که می‌خواهند پاهای پرانتزی خود را صاف کنند مهم است و مکمل کلسیم نیز به همین اندازه اهمیت دارد. بسیاری از بزرگسالان در هر دوی این مواد ضروری کمبود دارند، بزرگسالانی که می‌خواهند شکل استخوان‌ها و عضلات خود را تغییر دهند باید سخت‌تر تلاش کنند تا بتوانند به نتایج مورد نظر خود برسند.مصرف مکمل همراه با پروتئین و دریافت پروتئین‌های خوراکی به مقدار کافی نیز به همان اندازه برای بزرگسالانی که درگیر این وضعیت هستند از اهمیت خاصی برخوردار است. بسیاری از تمرینات ورزشی برای پاهای بزرگسالان مستلزم تغییر جهت استخوان‌ها و ساختن عضلات پاهاست. ساخت عضله مستلزم مصرف پروتئین بیشتر است زیرا پروتئین عمدتاً در سنتز عضلات شرکت می‌کند. درمان در این گروه سنی شامل بر روش‌های زیر است:

مدیریت با فیزیوتراپی

متخصص طب فیزیکی برای درمان ژنوواروم به بیمار آموزش های زیر را خواهد داد:

 • پرهیز کردن یا به حداقل رساندن فعالیت‌های استقامتی با زانوی خمیده و کاهش وزن بدن برای کاهش بار وارده بر مفاصل
 • در صورت وجود پرفشاری مفصلی تحریک پالسی گالوانیک با ولتاژ بالا، درمان مداخله‌ای، تحریک الکتریکی قوی فارادی یا TENS می تواند برای تسکین درد استفاده شود
 • هنگامی که حرکات زانو محدود به انقباض با الگوی کپسولی است، کشش کپسولی، ماساژ بافت نرم، تکنیک‌های تحرک بخشی و غیره برای کشیدگی کپسول سفت مفید است
 • کشش همسترینگ، TA، عضله نزدیک کننده باسن و چرخاننده‌های خارجی باسن نیز برای تسکین درد و تغییر محور مفصل ضروری است
 • کشش چهار سر ران و همسترینگ نیز به کاهش بار وارده بر مفصل و محافظت از مفصل کمک می‌کند

تمرینات بدنی

تا حد مشخصی، تمرینات ورزشی ترمیم پاهای پرانتزی برای بزرگسالان تنها ورزش کردن است. بزرگسالانی که می‌خواهند پای پرانتزی خود را ترمیم کنند، باید عضلات پای خود را بسازند. برای انجام این کار روش‌های مختلفی وجود دارد. با استفاده از یک دوچرخه، چه ثابت و چه متحرک فرد می‌تواند عضلات پای خود را ساخته و تقویت کند. برخی افراد می‌گویند با استفاده از اسکی فضایی به این مهم دست یافته‌اند، این دستگاه می‌تواند شدیداً عضلات پا را درگیر کند.

تمرینات عضلات نزدیک کننده باسن

تمرینات ورزشی برای  عضلات نزدیک کننده باسن نیز می‌تواند به درمان پای پرانتزی کمک کند، از طریق تقویت گروه عضلات نزدیک کننده در ناحیه باسن. اگر عدم تعادل در این گروه عضلات وجود داشته باشد، می‌تواند منجر به پای پرانتزی گردد. برای بررسی کردن ضعف یاقدرت عضلات نزدیک کننده، فقط کافیست سعی کنید زانوهای خود را حالت نشسته به هم برسانید. اگر در انجام این کار با سختی زیادی مواجه هستید، این نشانه‌ای از ضعیف بودن عضلات نزدیک کننده باسن است که می‌توان آنها را از طریق تمرینات ورزشی مختلفی به مرور زمان تقویت کرد.

تمرینات بدنی هوازی و بی‌هوازی

برای ترمیم پای پرانتزی در بزرگسالان، افراد با به اندازه تمرینات بی‌هوازی به فکر انجام دادن تمرینات هوازی نیز باشند. بسیاری از تمرینات کششی می‌توانند به مردم کمک کنند تا به آرامی پاهایشات در وضعیت صاف‌تری قرار گیرد. این تمرینات برای تقویت پای پرانتزی معمولاً باعث احساس سوزن سوزن می‌شوند، ولی در صورت انجام دادن صحیح آنها، تمرینات ورزشی برای ترمیم پای پرانتزی در بزرگسالان نباید دردی داشته باشد.

کش‌های مقاومتی

کش‌های مقاومتی

شاید برای برخی افراد کش‌های ساده مقاومتی بسیار مفید باشد. آنها می‌توانند هر دو پا را داخل کش‌های مقاومتی قرار دهند و خود به پشت دراز بکشند. در این وضعیت، بیماران می‌توانند اندکی هر دو پای خود را به سمت داخل بکشند، به گونه‌ای که بتوانند اندکی زانوهای خود را حس کنند. با انجام چند بار تکرار این تمرین، در اکثر روزهای هفته فرد می‌تواند جهش بلندی به سمت ترمیم پاهای پرانتزی خود  بردارد.

یوگا

یوگا

برخی از تمرینات ورزشی ترمیم پاهای پرانتزی تنها مستلزم افزایش طول تمام عضلات درگیر است، و هر تمرینی که بتواند همسترینگ را کش دهد می‌تواند به این مهم نائل شود. حرکت سگ با صورت پایین واقعا می‌تواند به این مسئله کمک کند. این حرکت مستلزم آن است که بیمار خم شده و کف دست‌های خود را روی زمین روبروی خود بگذارد، در حالی که جلوی پاهای خود را در تعادل ناه داشته است. کسانی که این حرکت را انجام می‌دهد به شدت همسترینگ خود را احساس می‌کنند، که می‌تواند بر زانوهای آنها و پای پرانتزیشان تأثیر گذار باشد.

جراحی

 برای کسانی که می‌خواهند نحوه ترمیم پای پرانتزی را یاد بگیرند، شاید جراحی اولین گزینه آنها نباشد. هرچند، جراحی پای پرانتزی اغلب اوقات تنها راه حل برای موارد شدید این بیماری است. جراحی تنها راهی است که کاملاً پای پرانتزی را در بزرگسالان ترمیم می‌کند. شایع‌ترین نوع جراحی برای ترمیم پای پرانتزی استئوتومی است. این عمل جراحی از طریق هدف قرار دادن نقطه صافی پاها و موازی شدن مفصل زانو و قوزک به ترمیم پای پرانتزی کمک می‌کند. هزینه این جراحی در هر منطقه و هر کشور متفاوت است. همچنین ممکن است تا دو ماه طول بکشد تا شخص کاملاً بعد از این جراحی ریکاوری شود.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *