درمان واریس پا در بارداری: ناشی از فشار به رگ‌های خونی در حاملگی

درمان واریس پا در بارداری

آیا در حال حاضر که باردار هستید، متوجه رگ‌های واریسی ناخوشایند شده‌اید؟ آیا می‌دانید برای از بین بردن آن‌ها چه کاری می‌توانید انجام دهید؟ بارداری عوارض جانبی ناخواسته‌ای دارد و یکی از آن‌ها واریس می‌باشد. عادلانه نیست که بیشتر مواردی که در دوران بارداری اتفاق می‌افتد، باعث می‌شود که زنان احساس زشتی داشته باشند، به ویژه در زمانی که با تمام تغییراتی که در بدن آنها رخ می‌دهد، دست و پنجه نرم می‌کنند. اگر به اندازه کافی دقیق نگاه کنید، تقریبا به راحتی می‌توان در همه افراد رگ‌های نقطه‌ای را مشاهده کرد. این رگ‌ها ممکن است کوچک باشند، و کمی آبی یا قرمز رنگ و درست در زیر پوست قرار دارند. و بعد از آن به رگ‌های واریس می‌رسیم. رگ‌هایی که بزرگ شده اند و پر از خون هستند. از دیگر عوارض شایع در دوران بارداری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آکنه و جوش در بارداری
 • کمر درد
 • گرفتگی عضلات
 • سوزش سردل و رفلاکس معده
 • و …

(برگرفته از drsolmazmohamadi.com)

رگ‌های واریسی متورم، بزرگ، و برجسته‌تر از بقیه پوست شما به نظر می‌رسند، و اغلب آبی، بنفش و یا قرمز هستند. دلیل اینکه ممکن است یک رنگ آبی داشته باشند، این است که خونی که در ورید گیر کرده است، به دلیل عدم جریان در بدن اکسیژن خود را از دست می‌دهد. رگ‌ها می‌توانند در پاها، مچ پا و حتی نواحی دیگر وجود داشته باشند. حتی اگر چندان بدشکل نباشند، رگ‌های واریسی ممکن است دردناک نیز باشند. پزشک‌تان به شما می‌آموزد که چه چیزی باعث این رگ‌ها می‌شود، چه کاری می‌توانید در مورد آن‌ها انجام دهید و چه مدت باید منتظر باشید تا از بین بروند.

چه چیزی باعث واریس می‌شود؟


هورمون‌های جنسی زنانه یکی از علل اصلی واریسی در دوران بارداری هستند. زمانی که یک زن باردار است، بدن تحت تاثیر تغییرات زیادی قرار می‌گیرد. سطح هورمون‌ها تغییر می‌کند و این مسئله می‌تواند باعث تغییراتی در بدن از جمله افزایش پروژسترون شود. افزایش پروژسترون می‌تواند رگ‌های خونی را آرام کند که می‌تواند موجب تورم رگ‌ها گردد. علاوه بر این، هورمون‌های جنسی زنانه می‌توانند به طور مستقیم باعث ایجاد رگ‌های عنکبوتی، رگ‌های رشته‌ای و رگ‌های شکسته شوند. اگر سابقه واریس در خانواده‌تان وجود دارد، به احتمال زیاد شما هم دچار واریس خواهید شد. افزایش خون در بدن در دوران بارداری فشار اضافی بر روی رگ‌ها وارد می‌کند. همانطور که رحم رشد می‌کند، فشاری روی رگ‌های اصلی در ناحیه لگن ایجاد می‌شود. این فشار، به نوبه خود، باعث افزایش فشار روی رگ بزرگ در سمت راست بدن می‌گردد که به بزرگ سیاهرگ پایینی شناخته می‌شود. این فشار می‌تواند تماما بر رگ‌های پا وارد و به واریس منجر شود.

آیا رگ‌های واریسی به جز ظاهرشان علامت دیگری دارند؟


علائم رگ های واریسی

به طور معمول، شما قادر خواهید بود که رگ‌های واریسی را مشاهده و همچنین احساس کنید. اکثر افراد علائم دیگری را تجربه می‌کنند – این علائم می‌توانند شدت‌های مختلف داشته باشند. بعضی از آن‌ها کمی آزار دهنده هستند، در حالی که سایر موارد واریس می‌توانند مشکلات بیشتری به همراه داشته باشند. برخی از علائم شایع عبارتند از:

 • تورم مچ پا و پاها
 • خارش پوست روی رگ.
 • احساس خستگی در پاها
 • سوزش در پاها
 • تورم در کل پاها، نه فقط مچ پا و روی پاها.
 • درد ساق پا
 • تغییر در رنگ پوست شما.
 • پوسته پوسته شدن یا التهاب پوست.
 • زخم یا به راحتی خون افتادن.

واریس چگونه تشخیص داده می‌شود؟


تشخیص این وضعیت دشوار نیست. نیاز به هیچ آزمایش خون یا آزمایش دیگری ندارید. تشخیص بسیار سرراست خواهد بود. متخصص طب فیزیکی شما نگاهی به رگ‌های شما می‌اندازد و از شما سوالاتی در مورد سابقه پزشکی‌تان، از جمله وجود هر گونه مشکلی در پایین پا یا مشکلات عروقی که ممکن است داشته باشید، می‌پرسد. اما ظاهر واریس چیزی است که واقعا تشخیص متخصص طب فیزیکی شما را مشخص می‌کند.

طبق ظاهر، متخصص طب فیزیکی ممکن است در مورد هر گونه علائمی که با واریس همراه است سوالاتی بپرسد. همچنین متخصص طب فیزیکی باید در مورد هر کاری که می‌توانید انجام دهید تا رگ‌های شما بهتر شوند، توضیحاتی ارائه دهد. اگر هر گونه عوارض جانبی در ورید‌های عمیق‌تر از ورید‌های واریسی سطحی مشکوک باشد، ممکن است لازم باشد آزمایش‌های بیشتری انجام شود.

آیا خطرناک هستند؟


واریس اغلب در زنان باردار اتفاق می‌افتد، هر چند برخی از آن‌ها بدتر از بقیه به واریس دچار می‌شوند. اما اگر چه در مواردی ترسناک به نظر می‌رسند، معمولا مشکل بزرگی ایجاد نمی‌کنند. ممکن است با احساس بدی همراه باشند، اما سلامت شما و بنابراین سلامت کودک شما همچنان حفظ خواهد شد. اما گاهی اوقات، می‌تواند نشانگر یک مشکل بزرگتر باشد که می‌تواند به درمان نیاز پیدا کند.

برای کمتر مشخص بودن آن‌ها چه کاری می‌توانم انجام دهم؟


چند مورد وجود دارد که می‌توانید در خانه انجام دهید تا ظاهر رگ‌های خود را کنترل کنید. در حالی که اقدامات زیر باعث رفع کامل واریس نمی‌شوند، می‌توانند به کمتر قابل مشاهده بودن آن‌ها کمک کند.

پاهای خود را بالا بیاورید

پاهای خود را بالا بیاورید ورزشی جهت کاهش مشاهده واریس

وقتی باردار هستید، از هر فرصتی برای روی هم انداختن پاها استفاده کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا تورم در مچ پا و ساق پاهای خود را که می‌تواند پاهای شما را مثل تنه درخت کند، کاهش دهید و همچنین می‌تواند به شما در مبارزه با وریدهای واریسی کمک نماید. اما برای به دست آوردن حداکثر سود، باید پاهای خود را بالاتر از سطح قلب خود نگه دارید.

از جوراب واریس استفاده کنید

جوراب واریس جهت کاهش مشاهده واریس

جوراب‌های واریس می‌توانند پا را به اندازه کافی فشرده کنند که کمک می‌کند تا جایی که لازم است فشار وارد شود و کمی از تنش روی رگ‌ها را برطرف نماید. شما باید از متخصص طب فیزیکی خود بپرسید که آیا جوراب واریس گزینه مناسبی برای شما می‌باشد. و باید اطمینان حاصل کنید که جوراب‌های واریس بیش از حد تنگ نباشند. این جوراب‌ها باید راحت باشند، نه اینکه جریان خون در قسمت‌های دیگر را مختل کنند.

این مسئله به خصوص در مواردی صادق است که جوراب واریس شما شما را نیز پوشش دهد. استفاده از لباس‌های تنگ روی شکم در دوران بارداری مناسب نیست و به هر حال متوجه می‌شوید که برایتان آزاردهنده خواهد بود. مزیت آن‌ها این است که می‌توانند به رفع احساس درد و خستگی پاها منجر شوند و به شما در جلوگیری از مشکلات دیگر مانند ترومبوز عمقی ورید و احساس سرگیجه در هنگام ایستادن کمک نمایند.

برای رفع یبوست تلاش کنید

رفع یبوست عاملی در کاهش واریس

یبوست چیز جالبی نیست و آهن اضافی که در ویتامین‌های دوران بارداری مصرف کرده‌اید، می‌تواند باعث یبوست شما شود. برای کمک به مبارزه با این وضعیت، مقدار زیادی فیبر بخورید، آب فراوان بنوشید، و اگر همچنان مشکل دارید، بهتر است با پزشک خود در مورد مصرف روان کننده مدفوع صحبت کنید که می‌تواند باعث کاهش فشار و به حداقل رسیدن درد شود.

مراقب وزن خود باشید

وزن مناسب جهت کاهش واریس

اگر تمام طول عمر خود را صرف مراقبت از وزن خود کرده‌اید، حاملگی می‌تواند این گونه به نظر برسد که به شما اجازه داده شده است که هر روز تا جایی که می‌توانید بخورید. اما این روش اشتباه است. در طول بارداری شما فقط در حدود 300 کالری بیشتر در روز نیاز دارید. و اگر در دوره بارداری به سرعت وزن زیادی به دست آورید، خود را در معرض بسیاری از مشکلات، از جمله افزایش خطر ابتلا به واریس قرار می‌دهید.

ورزش کنید

ورزش جهت کاهش واریس

بعضی از زنان شکایت دارند که ورزش موجب بدتر شدن وریدهای واریسی آن‌ها می‌شود، اما در حقیقت، می‌تواند کمک کنند باشد. ورزش می‌تواند با بهبود گردش خون، کمی از فشار روی رگ‌ها را کاهش دهد. و از آن جا که یکی از عوامل خطر برای وریدهای واریسی بیش از حد نشستن است، ورزش راهکار خوبی خواهد بود. شما باید ترکیب مناسبی از ورزش‌ها را انجام دهید. اگر واریس دارید، پیاده روی یک گزینه درمانی عالی برای شماست. در حالی که همچنان می‌توانید بدوید، باید مراقب باشید که این کار باعث می‌شود که تورم رگ‌های شما حتی بدتر شود. بنابراین بهتر است با احتیاط ادامه دهید و زمانی که متوجه شدید که وضعیت شما را تشدید می‌کند، دویدن را مختصر نمایید. یکی از چیزهایی که باید در مورد آن هوشیار باشید، بلند کردن وزنه است. نباید فشار بیشتری روی رگ‌های خود وارد کنید و بدن خود را تحت تنش قرار دهید و احتمالا وضعیت خود را بدتر نمایید.

درمان پس از بارداری


شما گزینه‌های متعددی دارید، از جمله:

 • بستن و رشته‌ای کردن رگ: این کار شامل ایجاد برش‌های کوچکی در رگ‌ها، بستن آن‌ها و برداشتن رگ‌ها می‌باشد.
 • بریدن شریان، که به فلبکتومی نیز شناخته می‌شود: این روش به صورتی است که چند برش کوچک در پوست ایجاد می‌شود تا رگ‌های واریسی بتوانند خارج شوند.
 • لیزر: لیزرها می‌توانند در خارج از پوست برای مراقبت از رگ‌های کوچکتر استفاده شوند و یا می‌توانند در داخل رگ استفاده شوند تا آن‌ها را مجبور به بسته شدن کنند.
 • اسکلروتراپی فوم یا شیمیایی: این روش از فوم یا یک ماده شیمیایی برای بستن بدون ضرر رگ به وسیله آسیب زدن و زخم کردن داخل آن استفاده می‌کند. اگر رگ بیش از حد بزرگ نباشد، این روش به بهترین شکل عمل می‌کند.
 • قطع رگ با رادیوفرکوئنسی: رادیوفرکوئنسی برای ایجاد اسکار داخل رگ و کمک به بستن آن استفاده می‌کند. این روش برای وریدهای واریسی بزرگ به خوبی عمل می‌کند.

اگر رگ‌های واریسی برای شما چندان مشکل آفرین نیستند و در مورد تاثیر زیبایی شناختی آن بر روی ظاهر خود نگرانی ندارید، لازم نیست به دنبال درمان باشید. هنگامی که زنان به دنبال درمان هستند، معمولا به دو دلیل می‌باشد- ظاهر یا ناراحتی.

با این حال به خاطر داشته باشید، تنها برداشتن رگ‌های واریسی به این معنا نیست که دیگر واریس به وجود نخواهد آمد. ممکن است در آینده نیاز به درمان‌های بیشتری داشته باشید. بهتر است این کار را انجام دهید، اما بعد از مدتی می‌تواند گران باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *