درمان قوز کمر(کیفوز): خمیدگی بالای کمر ناشی از ضربه و پوکی استخوان

قوز کمر

لغت “کیفوز” یک نوع منحنی در ستون فقرات را توصیف می‌کند. منحنی کیفوزی معمولا در ستون فقرات صدری (بخشی از ستون فقرات در ناحیه قفسه سینه) وجود دارد. منحنی کیفوزی مانند حرف “C” به نظر می‌رسد که در ان دهانه C به سمت جلو می‌باشد. اگرچه ستون فقرات صدری باید منحنی باشد، اگر منحنی در ستون فقرات صدری یک فرد بیش از 40 تا 45 درجه باشد، غیر طبیعی یا ناهنجاری ستون فقرات در نظر گرفته می‌شود.

کيفوز (قوز کمر) ممکن است نشانه‌ها و شدت‌های مختلف، از تغييرات جزئی در شکل کمر گرفته، تا انحراف شديد، مشکلات عصبی و درد مزمن را شامل شود. کیفوز در ستون فقرات قفسه سینه شایع‌تر است، هرچند که می‌تواند بر ستون فقرات گردن و کمری نیز تاثیر بگذارد. درمان‌های محافظه کارانه که معمولا توسط متخصصین طب فیزیکی توصیه می‌شود عبارتند از: داروها، ورزش، و انواع خاصی از بریس برای محافظت از ستون فقرات. جراحی همیشه به عنوان آخرین گزینه در نظر گرفته می‌شود.

انواع مختلف گوژپشتی در کودکان و بزرگسالان


انواع مختلفی از قوز کمر در بزرگسالان وجود دارد. این بخش در مورد انواع اصلی و علل کیفوز بحث می‌کند.

کیفوز وضعیتی

کیفوز وضعیتی

کیفوز وضعیتی، یا “قوز کمر”، نتیجه بد نشستن یا ایستادن است. این وضعیت در نوجوانان و افراد بالغ جوان بیشتر شایع است، چرا که اغلب هنگام ایستادن و نشستن قوز می‌کنند و این امر باعث می‌شود ستون فقرات به سمت جلو حرکت کند. به گفته متخصصین ارتوپد : “در بسیاری از فعالیت های روزانه ، وضعیت بدن طوری است که  دست ها به سمت جلو کشیده شده اند. با گذشت زمان، این وضعیت باعث می شود که سر و گردن به سمت جلو خم شده شانه ها و بازو ها  نیز و به نوبه خود به سمت داخل حرکت کنند. هیچ کس نمی خواهد که کارش به قوز درآوردن بکشد، اما وقتی ساعت‌های متمادی در مقابل یک صفحه نمایش بی حرکت نشسته باشیم ، جای تعجب نیست که بسیاری از ما شانه هایی خمیده و منقبض پیدا کنیم.” کیفوز وضعیتی اغلب با “هایپرلوردوز”ستون فقرات (پایین) کمر همراه است. ستون فقرات کمری به طور طبیعی دارای “لوردوز“، “یک منحنی “” C شکل در پشت می‌باشد..‌هایپرلوردوز به این معنی است که ستون فقرات کمری، با خم شدن بیشتر در جهت مخالف، کیفوز صدری بیش از حد را جبران می‌کند.

وقتی که روی یک سطح صاف دراز می‌کشید یا زمانی که ستون فقرات بیش از حد فراخ می‌شود، قوز کمر وضعیتی خود را اصلاح می‌کند. در تست اشعه ایکس، هیچ اختلال مهره‌ای وجود نخواهد داشت، زیرا آسیب یا تغییر شکل ساختاری باعث این نوع کیفوز نمی‌شود. در واقع، کیفوز وضعیتی به راحتی با آموزش در مورد وضعیت مناسب و برخی از نکات یادآورانه در مورد نحوه نشستن و ایستادن درست، اصلاح می‌شود. لازم نیست که درمان شامل گچ گرفتن، استفاده از بریس یا ورزش باشد. با این حال، تقویت عضلات کمر می‌تواند به وضعیت قرارگیری مناسب کمک کند.

کیفوز شوئرمن

در کیفوز شوئرمن، منحنی قفسه سینه معمولا 45 و 75 درجه است. همچنین گوه مهره‌ای بیش از پنج درجه در سه یا چند مهره که در کنار یکدیگر قرار دارند، وجود دارد. مهره‌ها در این موارد ظاهر مثلثی دارند، به طوری که با یکدیگر یک گوه می‌سازند و فضای طبیعی بین مهره‌ها را قطع می‌کنند. در بیماری شوئرمن همچنین گره‌های اشمورل در انتهای مهره‌های آسیب دیده (گوه‌ای) وجود دارد. این گره‌ها فتق‌های کوچکی از دیسک بین مهره ای (بالشتک بین هر مهره) در صفحه انتهایی مهره‌ها هستند. بیرون زدگی دیسک زمانی است که رشته‌های بیرونی دیسک (حلقه‌ها) آسیب دیده و ماده نرم درون هسته پالپی از فضای عادی خود بیرون می‌ریزد. در قوز کمر شوئرمن، رباط‌های طولی قدامی ضخیمی نیز وجود دارند و تنگی این رباط‌ها ممکن است به ناتوانی در ستون فقرات منجر شود. رباط‌ها، استخوان‌ها از جمله ستون فقرات را به هم متصل می‌کنند.

کیفوز مادرزادی

کیفوز مادرزادی به رشد غیر طبیعی ستون فقراتی اشاره دارد که به صورت ارثی وجود دارد. بدان معنی که فرد با نوعی نقص، از جمله تشکیل ناقص ستون فقرات متولد می‌شود، که می‌تواند منجر به کیفوز غیرطبیعی شدید شود. این کیفوز همچنین شایع‌ترین عارضه غیر آسیبی غیر عفونی پاراپلژی (فلج شدن قسمت پایین بدن) می‌باشد.

در کیفوز مادرزادی، رابطه تنگاتنگ (20-30٪) بین اختلالات مادرزادی با سیستم جمع آوری ادرار در بدن وجود دارد. اگر این نوع قوز مشکوک باشد، متخصص طب فیزیکی شما ممکن است انجام IVP  (نوعی اشعه ایکس که کلیه‌ها را بررسی می‌کند)، میلوگرام یا ام آر آی را پیشنهاد کند. میلوگرام و اسکن MRI به این منظور انجام می‌شوند تا از رشد طبیعی قسمت‌های ستون فقرات اطمینان حاصل شود.

علل ابتلا به بیماری کیفوز چیست؟


علل متعددی برای کیفوز وجود دارد. اولین علت مادرزادی است، به این معنی که بیماری از زمان تولد وجود دارد. مشکل ستون فقرات مادرزادی بر رشد ستون فقرات تاثیر می‌گذارد. علت دوم آسیب می‌باشد، به این معنی که قوز کمر به وسیله یک ضربه یا آسیب به ستون فقرات ایجاد می‌شود. علت سوم، عوامل آتروژنیک هستند. این عوامل در اثر درمان پزشکی یا جراحی ایجاد می‌شوند. در نهایت، پوکی استخوان در بزرگسالان می‌تواند سبب بروز کیفوز شود. پوکی استخوان بیماری است که منجر به از دست رفتن میزان عمده‌ای از توده استخوانی می‌شود و استخوان‌ها را شکننده و مستعد شکستگی می‌نماید. پوکی استخوان شایع‌ترین علت کیفوز در بزرگسالان است. این وضعیت در زنان به علت از دست دادن استروژن در دوران یائسگی و یا پس از یائسگی، بیش از مردان شایع است.

علل دیگر کیفوز

انواع مختلف بیماری‌های سیستمیک می‌تواند باعث ایجاد قوز کمر در طول زمان شوند. این شرایط شامل عفونت در ستون فقرات، سرطان یا تومورهایی که ستون فقرات را درگیر می‌کنند و انواع مختلف آرتروز سیستمیک می‌باشند. این نوع کیفوز در اثر تغییرات ستون فقرات اتفاق می‌افتد که توسط التهاب بافت در ناحیه اطراف ستون فقرات صدری ایجاد می‌شود. کیفوز همچنین می‌تواند در افراد مبتلا به بیماری بدخیم (سرطانی) دوران کودکی و با تابش به اسکلت محوری بدن ایجاد شود.

علائم ابتلا به قوز کمر کدامند؟


علائم کیفوز می‌تواند از ایجاد درد تا تاثیر شدید بر عملکرد ریه‌ها و قلب متفاوت باشند. قوز کمر می‌تواند دردناك باشد و باعث ایجاد درد در ناحیه قوز شود. اگر منحنی شدید باشد، می‌تواند شروع به وارد کردن فشار بر نخاع و ایجاد مشکلات ناشی از فشرده سازی اعصاب نخاعی شود. این وضعیت می‌تواند به ضعف در اندام‌های پایین بدن منجر گردد. در نهایت اگر کیفوز در ستون فقرات قفسه سینه باشد، وجود منحنی می‌تواند نفس کشیدن را دشوار کند و بر عملکرد قلب نیز تاثیر بگذارد.

درمان کیفوز


درمان کیفوز

گزینه‌های مختلف درمانی برای کیفوز وجود دارد. تا حد امکان، اولین انتخاب درمانی برای کیفوز بزرگسالان همیشه محافظه کارانه خواهد بود. با توجه به خطرات ممکن، جراحی نخاع همواره آخرین انتخاب درمانی می‌باشد. درمان‌های محافظه کارانه که معمولا توصیه می‌شوند شامل دارو، ورزش، و انواع خاصی از بریس برای محافظت از ستون فقرات می‌باشند.

دارو

اگر شما کیفوز مادرزادی شوئرمن دارید، بعضی از پزشکان ممکن است داروهای مسکن را تجویز کنند تا یک راه حل دائمی مثل عمل جراحی صورت گیرد.

بریس

بریس جهت درمان کیفوز

از آن جایی که کیفوز وضعیتی می‌تواند به طور کامل با بهبود نحوه نشستن و ایستادن اصلاح شود، بهتر است به طور جدی به فکر خرید یک بریس باشید. بریس‌ها یک اصلاح کننده فوری نیستند، اما پس از گذشت چند هفته استفاده مداوم، عضلات کمر شما آموزش می‌بینند تا مجددا حالت‌های قرارگیری درست را داشته باشند.

طب فیزیکی

طب فیزیکی جهت درمان کیفوز

طب فیزیکی و ورزش بخش مهمی از درمان قوز کمر در بزرگسال هستند. یک برنامه ورزشی خوب طراحی شده همچنین می‌تواند در بسیاری از بیماران به رفع درد کمک کند. متخصص طب فیزیکی یک برنامه ورزشی مناسب برای مورد خاص شما ارائه خواهد کرد. ضروری است که به این برنامه عمل کنید.

توصیه‌های معمول شامل موارد زیر است:

  • یادگیری مکانیک درست بدن برای حفظ موقعیت صاف بدن که اثرات کیفوز را خنثی می‌کند
  • انجام ورزش‌های منظم بی ضرر مانند شنا
  • حفظ میزان بالایی از فعالیت
  • انجام تمرینات کششی روزانه

ورزش

یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید، ورزش‌های مناسب برای کیفوز است. تمرینات قوز کمر به طور خاص بر روی قسمتی از بدن شما تاثیر می‌گذارد که بیشتر آسیب دیده است و به شما کمک می‌کند که قوز کمر را بهبود ببخشید. محققان تمرینات کیفوز کمر را تحلیل کرده‌اند و نتیجه گرفتند که زمانی که عضلات کمر قوی داشته باشید، زاویه‌های کیفوز شما کاهش می‌یابد.

در اینجا 4 تمرین برای کیفوز مطرح شده است:

تصویر آینه‌ای

تصویر آینه‌ای تمرینی جهت درمان کیفوز

در این تمرین صاف و کشیده بایستید. اگر می‌خواهید، می‌توانید در مقابل یک دیوار قرار بگیرید سپس چانه خود را جمع کنید و سر خود را کمی به سمت شانه‌هایتان نزدیک کنید. اطمینان حاصل کنید که تیغه شانه تان با توجه به حرکت سر شما بالا و پایین برود. سعی کنید موقعیت را برای 30 ثانیه نگه دارید.

بسط کل بدن

هدف اصلی این ورزش تقویت عضلات کمر و کشش قفسه سینه است. باید تمرین را با صاف ایستادن شروع کنید، تیغه شانه‌های خود را پایین و رو به عقب بیاندازید و سینه خود را فراخ کنید. هر دو دست را بالا بیاورید تا یک Y تشکیل دهید. در حالی که در این موقعیت قرار گرفته‌اید، حتما 3 نفس عمیق بکشید، تمرکز خود را روی حفظ وضعیت درست قرار دهید.

انقباض سر

انقباض سر ورزشی جهت درمان کیفوز

این ورزش برای عضلات گردن فوق العاده است. بر روی زمین دراز بکشید و چانه خود را به سمت عقب بکشید. این وضعیت باید شبیه غبغب درست کردن به نظر برسد. موقعیت را برای حدود 15 ثانیه نگه دارید و تمرین را 5 تا 10 بار تکرار کنید.

غلتاندن ستون فقرات صدری روی رول فومی

استفاده از غلتک فومی جهت درمان کیفوز

این تمرین نیز در حالی دراز کش بر روی زمین انجام می‌شود. این بار از یک غلتک فومی استفاده کنید. غلتک فومی را در زیر بدن خود، و وسط کمر قرار دهید. سپس، بر روی رول بغلتید. به این ترتیب می‌توانید عضلات ستون فقرات صدری و همچنین عضلات کمر را ماساژ دهید.

جراحی

جراحی جهت درمان کیفوز

جراحی کیفوز با خطراتی همراه است. به همین علت، جراحی تنها زمانی توصیه می‌شود که مزایای مورد انتظار به مراتب بیش از خطرات باشد. جراحی در اکثر موارد کیفوز توصیه نمی‌گردد. جراحی ممکن است در موارد زیر توصیه شود:

  • درد – شايع‌ترين علت جراحی، تسکين درد، برای ناراحتی افزاینده مزمن می‌باشد. اغلب موارد جراحی‌های قوز کمر بزرگسالان برای از بین بردن درد شدید انجام می‌شود. با این حال، اگر درد به هر روش محافظه کارانه قابل کنترل باشد، جراحی معمولا توصیه نمی‌شود.
  • پیشرفت انحنا – پیشرفت ناهنجاری کیفوز یکی دیگر از دلایل جراحی است. اگر انحناء رو به بدتر شدن برود، ممکن است جراحی پیشنهاد شود. جراحی در این وضعیت برای جلوگیری از مشکلات ناشی از کیفوز شدید توصیه می‌شود.
  • زیبایی – در اغلب موارد قوز کمر، جراحی صرفا به خاطر ظاهر، توصیه نمی‌شود. با این حال، در بعضی موارد، کیفوز باعث ناهنجاری‌های فیزیکی می‌شود که برای بیمار غیر قابل تحمل است. در این موارد، جراحی تنها گزینه برای اصلاح وضعیت می‌باشد. اکثر موارد جراحی زیبایی کیفوز در افراد بالغ جوان انجام می‌شود که قوز کمر بسیار قابل توجهی دارند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *