درمان سردرد میگرنی با بیوفیدبک ازطریق کاهش استرس بدون عوارض و درد

بیوفیدبک

دوباره در دست‌ها و پاهایتان حس خارش و سوزن سوزن شدن دارید. چشم‌هایتان کدر می‌بیند و نقاط کور و تشعشعات رنگی می‌بینید. جدیداً احساس سبکی سر پیدا کرده‌اید و بوهای عجیب و غریب به مشامتان می‌رسد. به اندازه کافی درباره این احساسات شنیده‌اید که بدانید دلیل آن چیست. شما میگرن دارید. حتماً می‌دانید که علائمتان چطور شروع می‌شود ولی هیچ ایده‌ای درباره نحوه ابتلا به این بیماری ندارید. داروها می‌توانند میگرن و سایر انواع سردرد را تسکین دهند ولی افراد غالباً از درمان‌های تکمیلی و جایگزین برای تسکین یافتن استفاده می‌کنند.

یکی از دلایل شناخته شده برای شایع‌ترین انواع سردرد استرس است، از جمله سردردهای میگرنی و تنشی. پس دانشمندان به دنبال درمان‌های جایگزینی می‌گردند که هدف آن کاهش استرس است، همچون بیوفیدبک و ریلکسیشن، و در مطالعاتی که انجام شده تأثیر مثبت این درمان‌ها برای برخی افراد کاملاً واضح است. برخی افراد از درمان‌های غیرسنتی سردرد همچون طب سوزنی، ماساژ، گیاهان دارویی و رژیم غذایی می‌توانند سردرد را تسکین دهند ولی سایرین خیر.

میگرن چیست؟


این بیماری یکی از بیماری‌های ناتوان کننده است که باعث سردردهای بسیار شدید به همراه تهوع و استفراغ و حساسیت به نور و صدا می‌شود. سردردی که از میگرن ناشی شود معمولاً سردردی بسیار شدید و تپنده است که می‌تواند چندین ساعت الی چندین روز طول بکشد. هرچند میگرن خیلی بیشتر از سردرد است. سایر علائم بالینی این بیماری در هر شخص متفاوت است، ولی بیشتر افراد نقاطی را در بینایی خود می‌بینند و بینایی غیرشفافی دارند یا بوهای غیر عادی استشمام می‌کنند. احتمالاً نسبت به نور حساس شده و احساس دل درد و حتی استفراغ خواهید داشت. پزشکان کاملاً درباره علل سردردهای میگرنی مطمئن نیستند ولی فکر می‌کنند عدم تعادل در برخی از مواد شیمیایی مغز شاید نقشی در این سردردها داشته باشد. ژن‌ها و سایر عناصر نیز از دیگر فاکتورهای احتمالی هستند.

دلایل ابتلا به میگرن


در حالیکه محققین نتوانسته‌اند دلیلی برای سردرد میگرنی مشخص کنند، ولی می‌دانند که چند عامل باعث افزایش احتمال ابتلا به سردردهای میگرنی می‌شود، از جمله:

 • ژن‌های شما. اگر کسی در خانواده شما دچار سردردهای میگرنی است، شما نسبت به کسی که سابقه خانوادگی ابتلا به میگرن را ندارد، بیشتر در معرض ابتلا به سردردهای میگرنی هستید.
 • سن شما.سردردهای میگرنی می‌تواند در هر سنی بروز کند، ولی معمولاً اولین نشانه‌های آن را در نوجوانی تجربه خواهید کرد. سردردهای بیشتر در 30 سالگی تشدید شده و در سال‌های بعد عمر از شدت آنها کاسته خواهد شد.
 • جنسیت شما.زنان سه برابر بیشتر از مردان در معرض ابتلا به سردردهای میگرنی هستند.
 • تغییرات هورمونی.اگر شما نیز از جمله زنانی هستید که از قرص‌های ضدبارداری یا درمان جایگزینی هورمون استفاده می‌کنند، این داروها می‌توانند علائم میگرن را تشدید کنند. ولی برخی از زنان هم در هنگام مصرف این داروها به سردردهای میگرنی کمتری دچار می‌شوند.

تاثیر بیوفیدبک برای درمان سردردهای میگرنی


تاثیر بیوفیدبک

در ادامه چند راه حل برای سردردهای میگرنی آورده شده است. یکی از بهترین ابزارها استفاده از بیوفیدبک است که از طریق گرفتن اطلاعات از عضلات شخص، از آن اطلاعات برای کاهش استرس در بدن شخص استفاده می‌شود.

هنگامی که شما دست خود را بلند می‌کنید تا برای دوست خود دستی به نشانه سلام تکان دهید، یا زانوی خود را بلند می‌کنید تا قدم بعدی را در راه پله بردارید، شما این اعمال را کنترل می‌کنید. سایر عملکردهای بدن — همچون ضربان قلب، دمای پوست و فشار خون — بصورت غیر ارادی در اختیار سیستم عصبی شما هستند و این سیستم آنها را کنترل می‌کند. شما در مورد سریع‌تر کردن ضربان قلب خود فکر نمی‌کنید. تسریع ضربان قلب پاسخی به محیط اطراف شماست، همچون وقتی که عصبی، هیجان زده یا در حال ورزش کردن هستید.

ایده پشت بیوفیدبک آن است که با مهار کردن انرژی ذهن شما و آگاه شدن از آنچه در داخل بدن می‌گذرد می‌توانید کنترل بیشتری روی سلامتی خود به دست آورید. بیوفیدبک به شما کمک می‌کند تا با استفاده از اطلاعات (بازخورد یا همان فیدبک) درباره تنش عضلانی، دمای پوست، امواج مغزی و سایر سیگنال‌های بدن استرس خود را کاهش دهید. سنسورهای فلزی کوچکی به نام الکترود روی پوست شما قرار داده می‌شود تا این سیگنال‌ها را اندازه‌گیری کند. یک دستگاه این داده‌ها را به اعداد، امواج الکتریکی یا اصواتی روی یک صفحه نمایشگر تبدیل می‌کند. مطالعات نشان داده که در گردش خون داخل مغز در حین حمله میگرنی و در حین دوره‌های بدون درد بین دو حمله، تفاوت‌هایی وجود دارد. با استفاده از تمرینات بیوفیدبک، شخص می‌تواند گردش خون خود را به مغز تغییر داده و بهتر سردرد را مدیریت کند.

اکثر مطالعات انجام شده درباره بیوفیدبک نشان می‌دهد که این درمان در کودکان و بزرگسالان زمان سردردها را کوتاهتر کرده و همچنین تعداد دفعات آن را کاهش می‌دهد. بطور کلی، ظاهراً تأثیرات این درمان مشابه بسیاری از داروهایی است که برای درمان سر درد استفاده می‌شود و می‌تواند بخشی از درمان‌های اولیه برای میگرن باشد. می‌تواند در بخش فیزیوتراپی بسیاری از مراکز درمانی با متخصصین این درمان کار کنید تا نحوه استفاده از بیوفیدبک را آموزش ببینید.

درمان بیوفیدبک چگونه کار می‌کند؟


درمان بیوفیدبک

محققین کاملاً از نحوه یا علت کار بیوفیدبک مطمئن نیستند. البته این نکته را می‌دانیم که بیوفیدبک باعث افزایش ریلکسیشن می‌شود که می‌تواند به تسکین چند عارضه مرتبط با استرس کمک کند. در حین جلسات درمانی بیوفیدبک، الکترودهایی به پوست شخص چسبانده می‌شوند. می‌توان از سنسور انگشتی نیز استفاده کرد. این الکترودها/ سنسورها سیگنال‌هایی را به صفحه نمایش می‌فرستند، که به صورت صدا، پرتو نور یا تصویری است و نمایانگر نرخ ضربان و تنفس، فشار خون، درجه حرارت پوست، تعریق یا فعالیت عضلانی است.

هنگامی که تحت استرس قرار دارید، این عملکردها تغییر می‌کنند. ضربان قلب بیشتر می‌شود، عضلات سفت شده و فشار خون بالا می‌رود و همچنین تنفس سریع‌تر صورت می‌گیرد. می‌توانید این پاسخ‌های استرسی را در حین رخ دادن روی صفحه نمایشگر ببینید و سپس با تلاش برای متوقف کردن آنها بازخوردهای آنی بگیرید. جلسات بیوفیدبک معمولاً در مطب فیزیوتراپ انجام می‌شود، ولی برنامه‌های کامپیوتری وجود دارد که می‌تواند سنسورهای بیوفیدبک را به کامپیوتر خودتان متصل کند.

فیزیوتراپ به شما کمک می‌کند تا تمرینات ریلکسیشن را انجام دهید، که شما را آماده کنترل عملکردهای مختلف بدن می‌کند. برای مثال، می‌توانید از یک تکنیک ریلکسیشن کمک بگیرید تا امواج مغزی که در حین بروز سردرد فعال می‌شود را خاموش کنید.

چه تمرینات ورزشی ریلکس کننده‌ای برای درمان بیوفیدبک مورد استفاده قرار می‌گیرد؟


چندین تمرین ورزشی ریلکسیشن برای درمان بیوفیدبک مورد استفاده قرار می‌گیرد، از جمله:

 • تنفس عمیق
 • ریلکسیشن پیش رونده عضلات – متناوباً سفت کردن و سپس ریلکس کردن مجموعه عضلات مختلف
 • تصویر سازی هدایت شده — تمرکز بر روی یک تصویر به خصوص (همچون رنگ و بافت یک پرتقال) تا ذهن شخص متمرکز شده و احساس ریلکس شدن پیدا کند.
 • مدیتیشن با تمرکز حواس — متمرکز کردن افکار و رها کردن احساسات منفی

با پایین آوردن ضربان قلب، فشار خون نیز پایین آمده و تنش عضلانی تسکین می‌یابد و در همین حین شما بازخوردهای آنی را روی صفحه نمایش خواهید دید. در نهایت، یاد می‌گیرید که چگونه این عملکردها را بدون استفاده از ابزار بیوفیدبک خودتان کنترل کنید.

انواع مختلف بیوفیدبک و کاربرد آن ها


انواع بیوفیدبک

انواع مختلف بیوفیدبک که برای نظارت بر عملکردهای مختلف بدن استفاده می‌شود عبارتند از:

 • الکترومایوگرام (EMG).این نوع بیوفیدبک فعالیت و تنش عضلانی را اندازه گیری می‌کند. می‌توان از این برای کمر درد، سردرد، اختلالات عصبی، بازتوانبخشی عضلانی بعد از مصدومیت و ناخودداری استفاده کرد.
 • ترمال.این نوع بیوفیدبک حرارت پوست را اندازه‌گیری می‌کند. از این نوع می‌توان برای سر درد و بیماری رینود استفاده کرد.
 • نوروفیدبک یا الکتروانسفالوگرافی (EEG)این دستگاه امواج مغزی را ارزیابی می‌کند. از آن می‌توان برای اختلال نقص توجه – بیش فعالی (ADHD)، صرع و سایر اختلالات تشنجی استفاده کرد.
 • فعالیت الکترودرمال (EDA)این نوع بیوفیدبک تعریق را اندازه گیری کرده و از آن می‌توان برای درد و تشویش استفاده کرد.
 • تغییر پذیری ضربان قلب (HRA)این نوع بیوفیدبک نرخ ضربان قلب را اندازه‌گیری می‌کند. از آن می‌توان برای تشویش، آسم، بیماری مزمن انسدادی ریه و ناهنجاری در ضربان قلب استفاده کرد.

هر بخش درمان بیوفیدبک حدود 30 دقیقه طول می‌کشد. معمولاً می‌توانید در 10 جلسه یا کمتر مزایای بیوفیدبک را مشاهده کنید. بهبودی برخی عارضه‌ها همچون فشار خون بالا می‌تواند 20 جلسه یا بیشتر طول بکشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *