درمان انحراف انگشت شست پا (هالوکس والگوس) با ارتز، ورزش قوز شست

انحراف انگشت شصت پا

بیماری انحراف انگشت شست پا یا هالوکس والگوس، بدشکلی و بیرون زدگی انگشت شست پا است که در این عارضه ابتدا مفصل متاتارسوفارنژیال (MTP) را تحت تاثیر قرار می‌دهد و اغلب با ناتوانی و درد پای قابل توجهی همراه است. این مفصل به تدریج منحرف می‌شود (انحراف جانبی مفصل MTP) و در نتیجه از محل اولیه متاتارس دور می‌شود در حالی که سایر انگشتان در سر جای خود قرار دارند. این عارضه، اغلب موجب توسعه بافت نرم و برجستگی استخوانی می‌شود که در سمت داخلی پا به نام بونیون پا نامیده می‌شود. در مرحله بعد، این تغییرات منجر به درد و کاهش عملکرد می‌شود، و موجب مشکلاتی مثل اختلال در راه رفتن (انداختن وزن بدن به روی بخش داخلی یا خارجی پا، برآمدگی پاشنه پا، کاهش تعادل در یک طرف بدن، خمیده شدن پا به سمت داخل) می‌شود.

بونیون پا به طور کلی شامل دو مرحله است. در مرحله اول، انگشت شست پا (در پزشکی به عنوان هالوکس شناخته می‌شود)، می‌چرخد و از مرکز خود در مفصل پا دور می‌شود (کج شدن انگشت شست پا)، و استخوان پشت انگشت شست پا که نیمی دیگر از مفصل (به عنوان متاتارس اول شناخته می‌شود) را تشکیل می‌دهد نیز، چرخیده و به سمت مرکز محور انگشتان منحرف می‌شود. این مفصل بزرگ شده سپس با کفش اصطحکاک پیدا می‌کند که باعث، پر از مایع شدن کیسه محافظ (شناخته شده به عنوان بورسا) به شکل برآمدگی در ناحیه اصطحکاک پیدا کرده، می‌شود. این بخش اغلب ملتهب و دردناک بوده و یا سفت می‌شود. دکتر فیزیوتراپیست می‌تواند با استفاده از درمان‌های مختلفی مانند اولتراسوند، یخ و تحریک الکتریکی و تمرین‌های مختلف به راست کردن عضلات پا کمک کرده و موجب افزایش انعطاف مفصل MTP شوند.

عوامل موثر در ابتلا به هالوکس والگوس


علت دقیق ابتلا به هالوکس والگوس به خوبی مشخص نشده است. با این حال، شناخته شده است که بعضی از عوامل در توسعه هالوکس والگوس ایفای نقش می‌کنند:

 • جنسیت (تا 10 برابر در زنان بیشتر است)
 • کفش (استفاده از کفش تنگ)
 • بدشکلی مادر زادی و یا استعداد ابتلا به هالوکس والگوس
 • گرفتگی مزمن آشیل
 • کف پای به شدت صاف
 • افزایش حرکت پس از بدشکلی اولیه مفصل متاتارسوس
 • بیماری‌های سیستمیک

پوشیدن کفش‌های تنگ و یا کفش پاشنه بلند در سنین بین 20 و 39 سال می‌تواند در توسعه هالوکس والگوس در سال‌های آتی بسیار موثر باشد. همچنین ممکن است که وجود ماهیچه‌های غیر عادی نیز تا حدی مسئول ایجاد هالوکس والگوس باشد. کج بودن شست پا با ارتزوز ران و زانو نیز مرتبط است و با BMI بالاتر نیز ارتباط معکوس دارد .

پیشگیری از ایجاد قوز انگشت شست پا


عوامل ارثی و یا داشتن استعداد (برای مثال به عنوان یک نتیجه سستی یکی از لیگامان‌ها) هالکوس والگوس قابل پیشگیری نیست اما سایر موارد هستد. به عنوان مثال، پوشیدن کفشی که مناسب پا است (نه خیلی تنگ) و اجتناب از پوشیدن کفش پاشنه بلند می‌تواند از عوامل مهم برای جلوگیری از هالوکس والگوس موثر باشد.

تشخیص انحراف استخوان شست پا


رادیوگرافی برای تعیین حضور هالوکس والگوس با نگاه کردن به زاویه‌ای که بین دو بخش طولی متاتارس اول و بند پروگزیمال تشکیل می‌شود، انجام می‌شود. اگر این زاویه بیشتر از 15 درجه باشد، هالوکس والگوس تشخیص داده می‌شود. زاویه 45-50 درجه سانتی باید جدی در نظر گرفته شود. درجه جابجایی سیزوموئید و میزان تغییر استئوارتزیت در مفصل MTP نیز باید در نظر گرفته شود. برای همین است که همیشه لازم است که از رادیوگرافی برای تعیین شدت هالوکس والگوس استفاده کرد. بنابراین، برای همین منظور شاخص منچستر تعریف شد. عدم وجود، خفیف، متوسط ​​و شدید، چهار سطح استاندارد شاخص منچستر برای هالوکس والگوس است. تحقیقات نشان داده است که این مقیاس از هر دو نظر آزمون مجدد و قابلیت اطمینان، قابل اعتماد (ارزش کاپا 0.77 و 0.86) است. بیمار باید هم در وضعیت نشسته و هم ایستاده مورد معاینه فیزیکی قرار گیرد. در جهت تحمل وزن، تغییر شکل به طور کلی به شکل برآمدگی است. در طول معاینه، وجود کف پای صاف و انقباض تاندون آشیل نیز باید ارزیابی شود. ارتفاع قوس طولی و ارتباط آن با انگشتان کوچکتر پا نیز باید بررسی شود.

درمان بیرون زدگی استخوان انگشت شست پا


اولین گزینه درمانی برای هالوکس والگوس ابتدا روش‌هایی به جز عمل جراحی است؛

 • تنظیم کردن کفش برای کمک به از بین بردن اصطکاک در سطح داخلی (بونیون پا) انجام می‌شود، به عنوان مثال، بیماران باید از کفشی با کف پهن‌تر و بزرگتر استفاده کنند.
 • مشکل صاف بودن کف پا نیز ممکن است توسط یک ارتز رفع شود. صاف بودن شدید کف پا می‌تواند به عود مجدد هالوکس والگوس، بعد از عمل جراحی منجر شود.
 • تاندون آشیل انقباض یافته ممکن است نیاز به کشش و یا حتی افزایش طول داشته باشد.
 • این نوع درمان می‌تواند در مراحل اولیه برای هالوکس والگوس پا اعمال شود یعنی زمانی که انقباض ثانویه بافت‌های نرم و تغییرات سطوح مفصلی دائمی نشده است.

مدیریت درمان فیزیکی

در نتیجه برای کاهش اختلالات راه رفتن، در اثر بیماری انحراف انگشت شست پا، انواع درمان فیزیکی می‌تواند شامل این موارد باشد:

 • استفاده از کفش با کف پهن‌تر و عمیق‌تر
 • افزایش انعطاف مفصل MTP
 • از بین بردن فشار ناشی از تحمل وزن (با استفاده از ارتز)
 • موبلیزه کردن سیزوموئید: فیزیوتراپیست موبلیزه کردن درجه 3 مفصلی را برای سیزوموئید جانبی و میانی ناشی از MPJ اعمال می‌کند. که یکی از انگشتانی است که در ناحیه پروگزیمال قرار دارد و برای اعمال نیروی پروگزیمال به دیستال مورد استفاده قرار می‌گیرد و باعث می‌شود که سیزوموئید به نقطه پایان حرکت خود برسد (جابجایی دیستال). این‌ها همراه با نوسانات زیادی در دامنه ریتم نوسانات حرکتی هستند. در این روش نباید MPJ بیشتر از 20 درجه سانتی حرکت داده شود.
 • تقویت ماهیچه نازک نی
 • آموزش راه رفتن: فاز استنس، می‌تواند با آموزش بلند کردن پاشنه پا در موقعیت‌های فیزیولوژیکی خود در بخش‌های جانبی پاشنه پا انجام شود. فاز استنس را می‌توان با تحمل وزن روی متاتارس اول در حین استنس پایان آن، انجام داد و همچنین آموزش فعال فشار وارد کردن توسط فلکسور هالوکس، لانگوس فلکسور و عضلات برویس و ماهیچه‌های لومبریکال انجام می‌شود. در طول آموزش راه رفتن با گیت نیز، برخی حرکات می‌تواند آموزش داده شود.

این تمرینات اطمینان حاصل می‌کند که درد را کاهش داده و عملکرد را احیا می‌کند.

فیزیوتراپی باید یک برنامه گسترده، از جمله استخر چرخشی، اولتراسوند، یخ، تحریک الکتریکی، موبیلیزه کردن MTJ و ورزش را شامل شود.

ورزش برای قوز شست پا

کوتاه کردن پا

کوتاه کردن پا

تمرین کوتاه کردن پا کوتاه به معنی بالا بردن عضلات درونی پا (عضله اسکلتی، فلکسور بلند کننده شست انگشتان و عضلات متصل به سر پا) است در حالی که پاشنه و جلوی پا بر روی زمین نگه داشته می‌شوند بدون اینکه پیچش یا حلقه زدن انگشتان پا به کف زمین انجام شود، بنابراین کوتاه کردن پا بر اساس حرکت کف پا به سمت عقب و به سمت پاشنه پا است. انگشتان پا باید از روی زمین بلند شوند و شما باید افزایش قوس داخلی پا را مشاهده کنید. پا را به مدت 5 ثانیه در این وضعیت نگه دارید و تا زمان خستگی این حرکت را تکرار کنید.

باز کردن انگشت پا

باز کردن انگشت پا

برای انجام تمرین باز کردن انگشتان پا، آنها را بالا آورده و از هم باز کنید در حالی که پاشنه پا بر روی زمین قرار دارد. بعد، پا را به سمت پایین فشار داده و به طور همزمان انگشت شست پا را به سمت پایین و به سمت داخل پا فشار دهید. این حالت را به مدت 5 ثانیه نگه دارید و آنقدر تکرار کنید تا خسته شوید. این ورزش به طور اختصاصی‌تری قادر به مورد هدف قرار دادن عضله دور کننده هالوکس است.

بالا بردن پاشنه پا

بالا بردن پاشنه پا

ورزش دیگری که برای رفع مشکل هالوکس والگوس توصیه می‌شود، بلند کردن پاشنه پا است، که نه تنها بر عضلات ساق پا، بلکه بر تیبیال خلفی و نازک نی نیز اثر دارد، که به حمایت از قوس میانی پا و جلوگیری از پهن شدن پا کمک می‌کند. برای انجام این تمرین، زانو باید کمی خم شود و سپس پاشنه‌های پای خود را از روی زمین بالا برده که موجب می‌شود بیشتر وزن بدن به سمت داخل پای شما و یا به پایه انگشت شست پا منتقل شود. اطمینان حاصل کنید که پاشنه پای شما به سمت داخل قرار دارد و سعی کنید در صورت لازم بودن، بیشتر به جلو خم شوید تا بتوانید تعادل خود را حفظ کنید. به مدت 5 ثانیه در این وضعیت باقی بمانید و سپس مجددا آن را تکرار کنید.

کشش انگشت پا

کشش انگشت پا

بر روی زمین بنشینید و پاهای خود را در مقابلتان دراز کنید. نقطه انگشتان پای خود را برای پنج ثانیه راست نگه دارید و سپس آنها را برای پنج ثانیه حلقه کنید. 10 بار در روز این فرآیند را تکرار کنید.

توپ رولی

توپ رولی

برای کمک به تسکین درد پا، یک توپ کوچک را در زیر پای خود قرار دهید به طوری که زیر قوس پای شما قرار گیرد. این کمک می‌کند تا عضلات اسکلتی کف پای شما ماساژ داده شوند، که به خم شدن و دور شدن انگشت شست پا در اثر هالوکس والگوس کمک می‌کند.

برداشتن اشیاء با انگشتان پا

برداشتن اشیاء با انگشتان پا

برداشتن اشیاء از روی زمین با انگشتان پا یک راه عالی برای انعطاف پذیر نگه داشتن پاهای خود می‌باشد و بدون درد است. شما می‌توانید هر چیزی را از تیله گرفته تا اسباب بازی‌های کوچک را با کمک انگشتان پا بردارید. هر آنچه که شما تصمیم به “بلند کردن” آن با استفاده از انگشتان خود دارید، به آرامی از روی زمین بردارید و آنها را یا به سمت دیگر و یا در درون یک کاسه یا سطل بیندازید. تا حدود 20 شی را در هر روز انتخاب کنید تا به کاهش درد بونیون خود کمک کنید.

برای بسیاری از مردم انقباض عضلات به طور اختیاری دشوار است، بنابراین، ممکن است لازم باشد که تحت نظر یک فیزیوتراپیست این تمرینات را به درستی آموزش ببینید. فیزیوتراپی برای بسیاری از دوندگان که مسافت‌های طولانی را باید بدوند توصیه می‌شود زیرا اغلب دچار بونیون می‌شوند.

آیا جراحی برای درمان بونیون توصیه می‌شود؟


هر چند در برخی موارد عمل جراحی برای اصلاح استخوان بونیون لازم است اما باید تنها وقتی در نظر گرفته شود که از سایر درمان‌های غیر جراحی نتیجه‌ای گرفته نشود و درد شدیدی وجود داشته باشد. انجام عمل جراحی صرفا به منظور مقاصد زیبایی، وقتی که هیچ درد یا نشانه دیگری وجود ندارد، موجب خطرات بالقوه عمل جراحی می‌شود، و به همین علت توصیه نمی‌شود.

چگونه از انحراف مجدد استخوان شست پا جلوگیری کنیم؟


بونیون در آینده موجب بدشکلی پا خواهد شد و بونیونی که همراه با درد باشد، مجددا عود خواهد کرد. دلیل اصلی این عارضه مشکلات بیومکانیکی است و علاوه بر کنترل عضلانی، فیزیوتراپ باید بیومکانیک پا را ارزیابی کرده و ممکن است استفاده از یک ارتز غیر اختصاصی و یا یک ارتز سفارشی را توصیه کند. از پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند و کفش‌های دارای کف تنگ نیز باید پرهیز کنید.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *